Conference Program: Tuesday 9th October

8.00 am Delegate Registration
Tea and Coffee on Arrival
8.45 am Welcome to STORMWATER 2018
Chris Gray, Conference Facilitator
9.05 am Welcome to Country
Uncle Ray Davidson
9.10 am Conference Opening
Belinda Lovell, National President, Stormwater Australia
9.20 am Keynote Presentation
Jane Clary, Vice-President and Senior Water Resources Scientist, Wright Water Engineering, USA
10.05 am Keynote Presentation
Andrew Reese, Vice President and Principal Consultant, The Wood Group USA
10.50 am Gold Sponsor Welcome
Sydney Water
10.55 am Morning Tea
11.25 am A Review of the Status of Stormwater Quality Offset Collection and Implementation in Queensland

Brad Dalrymple, BMT

Lincoln Square Flood Purge Analysis – The Devil is in the Detail

Rod Wiese, Storm Consulting

Stormwater in the Landscape – Safety and Risk Assessment

Andrew McMillan, Alluvium Consulting

Scouring Velocity Out of Waterway Design: Time to Cleanup Design Guidelines

Rick Dennis, Allan & Dennis

11.55 am Move to Next Concurrent Session
12.00 pm The Impact of Community Expectations and Use on the Operation of WSUD in Ku-ring-gai Council

Sophia Findlay and Anna Milner, Ku-ring-gai Council

NSW Local Government Stormwater Levy in Use – Successes, Shortcomings and the Case for Change?

Lucie Bright, Alluvium Consulting

Building a Healthier Tomorrow with Passively Irrigated Street Trees and Open Space

Sally Boer, Peter Breen, Dale Browne, Dylan Cain and Steve Buck E2Designlab, Glenn Browning, Healthy Land and Water

Directly Connected Impervious Areas in Residential Subdivisions in Western Sydney

Stephen Gribble, Cardno

12.30 pm Move to Next Concurrent Session
12.35 pm Hydrological Models and LiDAR Data Implementation for Quantifying Lot Scale Rainwater Harvesting and Future Flood Risks in the City of Whittlesea

Dr Edmond Lascaris, Bradley Byrne, Fleur Anderson, Felicity Ayres, Sandra George, Stephen Comben, Denise Turner and Peter Ali, City of Whittlesea, Sultana Nasrin Baby, City of Whittlesea and RMIT University, Nahlah Abbas, City of Whittlesea and Queensland Central University

Flash Flood Intelligence in the Age of Instant Communication

Sharon Wallace, BMT

Landscape Scale Constructed Wetlands for Improving Water Quality and Protecting the Great Barrier Reef

Damian McCann, AWC, Nathan Waltham, Centre for Tropical Water and Aquatic Ecosystems

Robelle Domain

Robbie Marshall and Aaron Gilboy, Cardno

1.05 pm Lunch
2.00 pm Systems Analysis Quantifies Urban Stormwater Resources and Market Mechanisms for Pricing Stormwater and Environmental Management

Prof Peter Coombes, Urban Water Cycle Solutions

Monitoring Hydraulic Conductivity and Soil Contamination in Bioretention Systems in SEQ Constructed in 2006

Nicole Ramilo, BMT

Great Ocean Road Drainage Investigations: Using Modern Techniques to Reduce Below Road Landslide Risk

Mardi Medwell-Squier, GHD, Wayne Perrett, VicRoads

Community Engagement in Indigenous Communities to Promote Waterway Resiliance and Sustainable Fishing, Mun River, Thailand

Mark Gibson, MRG Water Consulting

2.30 pm Move to Next Concurrent Session
2.35 pm Which WSUD Assets are Most Financially Sustainable?

Jarrod Gaut, City of Greater Geelong and Deakin University, Kanagaratnam Baskaran and Lloyd Chua, Deakin University

Are Bio-Retention Basins an Example of Cargo Cult Engineering?

Nigel Bosworth, Calibre Consulting

The Nexus of Stormwater and Septics

Matt Pilcher, Yarra Ranges Council, Lynze Cheung, Monash University

Design Your Creek Week – Community Co-Design to for a 1.6 km Waterway Naturalisation Project

Alan Hoban, Bligh Tanner and Amalie Wright, Landscapology, Ben Walker, Ipswich City Council

3.05 pm Afternoon Tea
3.35 pm Policy to Implementation -Continuous Improvement of Water Sensitive Design at the Small Scale

Prudence Tucker, April McKay and Louise Morris, MidCoast Council

Sediment Retention Behaviour of Laboratory-Based Permeable Pavements

Dr Kelly Hill, Water Research Australia

Use It or Lose It: The Value of Urban Stormwater in Cooling Our Cities

Martin O’Dea, CLOUSTON Associates

Nutrient Management in the Hawkesbury-Nepean River System

Iain Fairbairn, Sydney Water

4.05 pm Move to Next Concurrent Session
4.10 pm ACT Healthy Waterways – A Program to Deliver Citywide Stormwater Quality Improvements 

Justin Foley, ACT Environment Planning and Sustainable Development Directorate

Controlling the Variables – Part 2: The Trade-Offs of Field Testing vs Lab Testing

Dr Darren Drapper, Drapper Environmental Consultants

Hydraulic Modelling, A Tool to Identify Integrated Water Cycle Management Opportunities

Celine Marchenay and Warwick Bishop, Water Technology, Nigel Pugh, Melbourne Water, Dan Stevens, BECA, Paul Edwards, Urban Water Solutions

Implementing Sustainable Water Strategy Through Development Industry Engagement

Ian Adams, Organica Engineering, Edward Cotter, City of Greater Dandenong

4.40 pm Move to Next Concurrent Session
4.45 pm Wentworth Falls Lake Living Catchment Program

Geoffrey Smith, Blue Mountains City Council

Programmatic Management of the Verification and Certification of Stormwater Control Measures

James Lenhart and Vaikko Allen, Contech Engineered Solutions

Impact Assessment of Berkeley Vale Subcatchment Pollutant Loads in Nearshore Zone of Tuggerah Lake

Rebecca Swanson, Aaron Wright and Peter Scanes, NSW Office of Environment and Heritage

The Influence of Statutory Land Use Planning on Water Sensitive Urban Design Practices

Dr Don Williams, Formerly Monash University Faculty of Law

5.15 pm End of Day 1 Conference Proceedings
5.30 pm – 7.30 pm Conference Welcome Reception – Field of Play, ANZ Stadium